fbpx

Materac to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia sypialni. Dobrze dobrany zapewnia zdrowy i komfortowy sen, który jest niezbędny dla dobrego samopoczucia. Jednak aby materac służył jak najdłużej zachowując swoje parametry, należy o niego odpowiednio dbać. Oto kilka wskazówek, jak wydłużyć żywotność materaca.

Jak poprawnie dbać o materac?

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych materaca jest jego regularne odwracanie i obracanie, jeśli materac jest dwustronny. Dzięki temu ciężar ciała na całej powierzchni materaca jest równomiernie rozkładany, co zapobiega jego odkształceniom, a tym samym przedłuża jego funkcjonalność i żywotność. Materac należy odwracać i obracać co 3 do 6 miesięcy.

Druga ważna kwestia w zakresie tego, jak dbać o materace, to regularne wietrzenie materaca, ze względu na to, że materace pochłaniają wilgoć i pot. Najlepiej materace wietrzyć rano – wystarczy zdjąć pościel i otworzyć okno w sypialni na kilka godzin.  Wietrzenie materaca na świeżym powietrzu pomaga też w usunięciu nieprzyjemnych zapachów, a także poprawia cyrkulację powietrza wewnątrz materaca, a dzięki temu zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni.

Z kolei jak czyścić materac z roztoczy? Odkurzanie materaca pozwala usunąć kurz, roztocza i inne alergeny z jego powierzchni. Należy do tego używać miękkiej szczotki, aby nie uszkodzić jego powierzchni. Co ważne, odkurzanie materaca należy wykonywać co najmniej raz w miesiącu.

Zazwyczaj materace mają zdejmowane pokrowce. W takim przypadku należy także pamiętać o ich praniu. Pokrowiec należy prać zgodnie z instrukcjami producenta, przy czym zwykle robi się to w temperaturze 30 lub 40 stopni Celsjusza. Takie regularne pranie pokrowca pozwala usunąć zanieczyszczenia i tym samym odświeżyć materac. Natomiast jeśli przytrafi się na materacu, a konkretnie na jego pokrowcu jakaś plama, ważna jest szybka reakcja – plamy należy usuwać jak najszybciej, aby zapobiec ich trwałemu wchłonięciu w pokrowiec. Czym wyczyścić materac do spania? Ważne, aby użyty do tego środek do prania materacy był delikatny i nieagresywny. Trzeba też unikać nadmiernego moczenia materaca. Zarówno do usuwania plam, jak i regularne czyszczenie materaca, które pomaga usunąć brud i kurz, które mogą powodować jego przedwczesne zużycie, warto używać specjalnie do tego przeznaczonych produktów, ponieważ  używanie agresywnych środków chemicznych do czyszczenia materaca może uszkodzić jego powierzchnię. Alternatywnie można również postawić na naturalne produkty jak np. czyszczenie materaca sodą oczyszczoną, która ma działanie dezynfekujące i odświeżające. Można także postawić na czyszczenie materaca parą, która podobnie jak soda ma działanie antybakteryjne i antymikrobowe, a do tego pozwala czyścić i dezynfekować bez dodatku środków chemicznych. Niemniej jednak najlepiej unikać jedzenia i picia w łóżku, bo może ono prowadzić do powstawania zabrudzeń mogących uszkodzić materac.

Dodatkowym sposobem na przedłużenie żywotności materaca jest zabezpieczenie go przed zabrudzeniami. Aby to zrobić, warto używać prześcieradła bądź specjalnego podkładu  nieprzemakalnego, które zapobiegają przedostawaniu się płynów do wnętrza materaca, chroniąc go tym samym przed uszkodzeniami oraz rozwojem pleśni i bakterii tym samym potencjalnie wydłużając jego przydatność do używania. Być może nie jest oczywistą kwestią, że powinno się również unikać skakania i chodzenia po materacu, co zazwyczaj mogłoby mieć miejsce jeśli w domu są młodsze dzieci. Poddawanie materaca takim czynnościom może prowadzić do uszkodzenia jego wewnętrznej struktury i np. sprężyn, a to skraca jego żywotność. Do tego dochodzi także kwestia bezpieczeństwa dzieci.

Sam materac powinien mieć również właściwe podparcie, aby nie odkształcał się i nie zapadał. Najkorzystniej jest zatem umieścić materac na stelażu lub ramie łóżka, które zapewniają równomierne podparcie na całej jego powierzchni. Warto również mieć na uwadze, że stelaż nie powinien być bardzo szczelny, ponieważ materac musi oddychać. Zatem również położenie materaca bezpośrednio na podłodze, bez możliwości przewiewu powietrza pod nim nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Dlaczego warto dbać o materac?

Materac to jeden z kluczowych elementów wyposażenia sypialni, który bezpośrednio wpływa na jakość naszego snu i komfort wypoczynku. Dbanie o materac w odpowiedni sposób, może znacząco wydłużyć jego żywotność oraz utrzymać go w dobrym stanie przez wiele lat. Dbałość o materac to przede wszystkim inwestycja w zdrowy sen, a więc i nasze samopoczucie, zdrowie fizyczne, relaks i skuteczny, efektywny wypoczynek. Odpowiednia pielęgnacja materaca pozwoli na to, że będzie on służył przez wiele lat, zapewniając komfortowy i regenerujący sen.

W końcu jednak przyjdzie taki moment, że nasz materac będzie wymagał wymiany, pomimo właściwej konserwacji i stosowania się do zaleceń odnośnie jego użytkowania. Średni okres użytkowania materaca nie powinien przekraczać dziesięciu lat, nawet przy najlepszej pielęgnacji. Dzięki temu zapewniony zostanie optymalny komfort i wsparcie ciała użytkownika, a taka wymiana zapobiegnie również problemom zdrowotnym związanym z niewłaściwym podtrzymywaniem kręgosłupa w czasie snu.

Podsumowując, dbanie o materace i regularne odświeżanie materaca to przede wszystkim inwestycja w zdrowie i komfort snu. Regularne obracanie i przewracanie materaca, używanie ochraniacza, regularne czyszczenie, wietrzenie, unikanie skakania po materacu oraz stosowanie właściwej ramy łóżka to kluczowe kroki, które pomogą wydłużyć żywotność materaca, a przy tym również zaoszczędzić na zbędnym wydatku, jeśli materac zostanie uszkodzony czy odkształcony.