fbpx

Często przy zakupie łóżka do sypialni, zamiast kierować się parametrami i twardością materaca , patrzymy czy łóżko nam się podoba nie zwracając uwagi na najważniejsze, czyli z czego jest wykonany materac. Biorąc pod uwagę fakt, iż 1/3 naszego życia spędzamy właśnie na materacu, powinniśmy zadbać o to by był on jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.

Pierwszą podstawową rzeczą przy wyborze materaca jest dopasowanie odpowiedniej twardości. Wiele firm na naszym rynku stosuje kategorie twardości H-2 do 80kg i H-3 powyżej 80kg. Jednak nie do końca się to sprawdza, ponieważ należy jeszcze uwzględnić wzrost w stosunku do masy ciała. Wystarczy podać prosty przykład: Wyobraźmy sobie dwie osoby o jednakowej wadze 80kg ale jedna z nich mierzy 160cm a druga 190cm wzrostu. Nie trzeba mieć wielu fakultetów, by wyobrazić sobie, że niższa osoba będzie miała zupełnie inne odczucia na tym samym sugerowanym materacu H-2 co osoba wyższa.

Zakładając, że nasza sylwetka jest bliska ideału i przy wzroście 180cm ważymy 80kg możemy kierować się oznaczeniami twardości materacy: H-2 miękkie, H-3 umiarkowanej twardości, H-4 twarde, H-5 szczególnie twarde. Niestety z wielu powodów nie każdy z nas możne się tym pochwalić. Przyczyn jest wiele, począwszy od uwarunkowań genetycznych, skończywszy na stresach związanych z rzeczywistością dnia codziennego. Chociażby dlatego zadbajmy o to, by nasz wypoczynek w nocy nie dostarczał nam więcej negatywnych doznań, a stał się prawdziwym relaksem. Reasumując jeśli waga naszego ciała jest o około( 15 , 20 %) wyższa niż zakładają to „normy” możemy się spodziewać, że materac twardości H-3 przyjęty jako umiarkowanej twardości okaże się zbyt miękki. Dlatego warto skupić się na materacu o stopień twardszym. Odwrotna sytuacja będzie, gdy waga naszego ciała jest zbyt niska w stosunku do wzrostu. Wówczas szukając materaca umiarkowanej twardości zaczynajmy od testowania materacy oznaczonych symbolem H-2 (miękkich).

Drugą równie ważną rzeczą przy wyborze materaca, to surowce z jakich jest wykonany. Im więcej materiałów dobrej jakości tym produkt jest trwalszy, a co za tym idzie w ogólnym rozrachunku bardziej nam się opłaci, bo dłużej posłuży. Zgłaszało się do nas wiele firm handlujących między innymi materacami , jednak pierwszym ich wymogiem była jak najniższa cena produktu. Jako producent chcący utrzymać dobrą opinie własnej marki, nie mogliśmy sobie na to pozwolić. Oszczędzając na surowcach użytych do produkcji materacy, zdecydowanie obniżylibyśmy ich trwałość, a co za tym idzie zepsulibyśmy swoją opinie w branży producenta materacy. Jeśli materac nosi nazwę „kokosowy” to niech przynajmniej będzie go miał po obu stronach, a jeśli po jednej, to najmniej 2 cm . Jeśli ma być z lateksem czy pianką termoelastyczną, to również niech będą to warstwy, po obu stronach i najmniej grubości 2 cm. Skoro producent zaznacza, że pokrowiec nadaje się do prania, to dobrze aby miał zamek rozdzielczy (dookoła) a nie tylko w kształcie litery L. Pokrowiec pikowany włókniną puszystą o gramaturze 200g/m2 a nie 120. Te wszystkie niuanse mają niewątpliwie wpływ na jakość materaca jak i na cenę końcową. Takie pozorne „oszczędności” na parametrach poszczególnych surowców, na pewno wpłyną negatywnie, na żywotność materaca.

Dla ułatwienia Państwu wyboru materaca odpowiedniej twardości, podzieliliśmy je na cztery kategorie:
Kategoria H-2 miękkie
Kategoria H-3 umiarkowanej twardości
Kategoria H-4 twarde
Kategoria H-5 szczególnie twarde

Przy wyborze twardości proszę pamiętać o wyżej opisanych pomocnych wskazówkach ,by nie kierować się tylko wagą ciała. Jeśli mimo wszystko mają Państwo wątpliwości który materac wybrać i chcielibyście uzyskać więcej informacji ,prosimy o kontakt telefoniczny z naszym doradcą 512-354-569 który odpowie na wszelkie pytania dotyczące materacy i ich parametrów.

Życzymy samych trafnych wyborów.