Prawidłowy wybór materaca do łóżka, w którym na co dzień śpimy, to rzecz niezwykle ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Analizując różne rodzaje tego typu produktów należy wziąć pod uwagę ich konstrukcję, twardość, wykorzystany materiał wewnętrzny czy rozmiar. Dodatkowe zagadnienia pojawiają się wtedy, gdy doskwiera nam alergia, zwłaszcza ta na roztocza powszechnie obecne w kurzu. Jakie materace dla alergików są najlepsze? O czym nie możemy zapominać gdy chcemy wybrać model idealny?
Jaki materac dla alergika na roztocze? Materiały
Jeśli obecność roztoczy na materacu nie jest obojętna dla naszego zdrowia musimy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jaki materiał powinien być zastosowany do stworzenia idealnego dla nas produktu.
Najczęściej polecany materac dla alergika to materac kieszeniowy. Jest to materac którego sprężyny chowane są w niezależnych kieszeniach obszytych wysokiej jakości tkaniną. Każda z nich pracuje oddzielni, w ten sposób perfekcyjnie dopasowując się do poszczególnych części ciała. Co więcej, takie produkty posiadają świetny poziom przepuszczalności powietrza co zwiększa ich higieniczność oraz przeciwdziała rozwijaniu się szkodliwych mikroorganizmów.
Inny dobry materac dla alergików to materac piankowy. Piankę wyróżnia zwiększona przewiewność, duża odporność na rozwój zarówno roztoczy, jak i pleśni gwarantowana przez porowatą strukturę oraz właściwa elastyczność. Z kolei lateks, będący materiałem pochodzenia naturalnego (wykorzystuje się tu kauczukowe drzewo) posiada zarówno powyższe cechy, jak i charakteryzuje się wydłużoną żywotnością.
Kolejny często rekomendowany materac dla alergika na roztocza to produkt którego głównym elementem jest naturalna mata kokosowa stworzona z łupin skorup kokosów. Taki produkt doceniany jest w tym wypadku za swoją przewiewność która znacząco zmniejsza jego podatność na rozwój grzybów, pleśni czy roztoczy. Poza tym materace kokosowe są odporne na wpływ wilgoci i na zniekształcenia.
Jaki pokrowiec na materac dla alergika?
Wiemy już sporo o tym, jaki wybrać materac dla alergika. Ale na samym materacu sprawa się nie kończy. Każdy tego typu produkt posiada swój własny pokrowiec który również powinien sprzyjać osobom mającym skłonności do alergii. Powinien być on stworzony z materiałów bezproblemowych w pielęgnacji które dodatkowo nie mają tendencji do gromadzenia się na nich roztoczy.
Dla zachowania wysokiego poziomu hipoalergiczności w wybrane pokrowce wszywane są dodatkowe elementy, na przykład srebrne nici które działają antybakteryjnie. Tak jest na przykład w przypadku pokrowców Silver które nie dość, że przeciwdziałają rozwojowi drobnoustrojów, to jeszcze pięknie wyglądają i rozładowują ładunki elektrostatyczne przez co materac nie ma tendencji do elektryzowania się.
Jak dbać o materac dla alergika na roztocza
Istnieje kilka zasad dzięki którym materace dla dzieci alergików oraz modele dedykowane osobom dorosłym na długo zachowają swoje hipoalergiczne właściwości. Pierwsza z nich dotyczy regularnego prania pokrowca materaca. Nie róbmy tego raz do roku tylko zdecydowanie częściej! Nawet wtedy, gdy wydaje się nam że pokrowiec jest czysty, bytują na nim różne drobnoustroje które mogą powodować odczyny alergiczne. Dlatego też chociażby raz na kwartał zdejmijmy pokrowiec i wypierzmy go zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta.
Zdecydowanie częściej natomiast po prostu odkurzajmy materac pozbywając się z niego zarówno zabrudzeń, jak i omawianych nielubianych przez alergików mikroorganizmów. Dodatkowa ważna zasada mówi o tym, by po naszym wstaniu z łóżka materac był odkryty (niezaścielony) przez minimum godzinę co pozwoli na odpowiednie odparowanie z niego wilgoci a przez to na unikanie tworzenia się warunków dobrych dla rozwoju grzybów, roztoczy czy bakterii.